ESWT'nin Kök Hücreler Üzerine Etkisi


ESWT yani şok dalga tedavisi konusunda Şubat 2018’de “Journal of Sexual Medicine” dergisinde çarpıcı bir çalışmanın ilk verileri yayınlandı. Kaliforniya Üniversitesi Tıp fakültesi Üroloji bölümüne bağlı “Knuppe Moleküler Üroloji Departmanından” Maldonado ve ark. tarafından tasarlanan bir hayvan deneyinde, ESWT’nin progenitör-kök hücreleri uyardığı, kavernozal düz kaslarda mitotik aktiviteyi arttırdığı ve hücre rejenerasyonu sağladığı bilimsel metotlarla da ilk kez bu kadar net olarak gösterilmiş oldu. Çalışmada bilateral kavernozal sinir hasarı yapılan ratlara, tedavi amaçlı ESWT uygulanarak sonrasında kavernozal dokularda histon 3 fosforilasyon aktivitesi ölçülmüş. Bu fosforilasyon yalnız mitoz yani hücre bölünmesi aşamasındaki hücrelerde rastlanan bir olay ve ESWT yapılan rat grubunda histon 3 fosforilasyon aktivitesi belirgin biçimde ortaya konulmuş. Elektron mikroskobik immunflorosan incelemelerde de endotel hasarının ESWT sonrası belirgin biçimde iyileşme gösterdiği yine net olarak saptanmış. Bu çalışma ESWT’nin ereksiyonun sorunu olan erkeklerde iyileştirici etki mekanizması adına çok önemli veriler bize sunuyor. Kök hücreleri aktive ederek hücre bölünmesini tetiklemesi dokularda rejenarasyon-rejünevasyonu sağlaması ve endotel hasarının geriye dönerek hızla iyileşmesi tedavinin etkinliğinin de uzun vadeli hatta kalıcı düzeyde olduğunu bize düşündürtmektedir. Bu kanıtlarla beraber ESWT’yi daha uzun yıllar ereksiyon sorunu yaşayan hastalarımızın tedavisinde elimizdeki en önemli bir enstürman olarak kullanmaya devam edeceğiz gibi duruyor. Bu konuda bilimsel veriler arttıkça kılavuz kitaplarda da tavsiye derecesi de kuşkusuz daha üst seviyelere çıkacaktır. Kaynak: The Journal of Sexual Medicine, Vol. 15, Issue 2, S46–S47

Tanıtılan Yazılar
Yazılar Çok Yakında Burada
Sıkı durun...
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

Bülent Ecevit Bulvarı No:23 Kanyon Plaza K:1 D.:3 Muratpaşa / ANTALYA

       0(242) 323 1 777         0(505) 525 24 22

Cinsel İşlev Bozuklukları Tanı Tedavi Eğitim Kliniği

UZ Clinic'in tanı ve tedavi modeli olan UZ Terapi için randevu
Muayene
45 dk
  •  Sitemizde paylaşılan yazılar  T.C. Sağlık Bakanlığı 2011/59 sayılı yönetmeliğine uygun olarak toplumu BİLGİLENDİRME amacıyla yayınlanmaktadır.

  •  Bu bilgiler kesinlikle hekimin tıbbi hasta muayenesi ve tanı koyması yerine geçmez. Hastalık durumuna göre tanı ve tedavi seçenekleri hastadan hastaya önemli değişiklikler gösterebilir.

  • Tüm yazılar özgün biçimde hekimlerimiz tarafından kaleme alınmış olup kaynak belirtmeden paylaşılmaması rica olunur.