[chatbot]
top of page

PENİ& PROTEZİ AMELİYATLAR

    Ereksiyon sorunlarının tedavisinin son basamağında pen&s protezleri (pen&l protezler ya da pen&l implantlar) 40 yılı aşkın süredir başarıyla kullanılmaktadır. Medikal tedavinin etkili olmadığı durumlar için pen&l protezler ya da başka bir ifade ile penil implantlar hastalarımız için son derece değerli bir seçenek olmaya halen devam etmektedir. 1970'lerde kullanılmaya başlayan pen&s protezler ile yıllar içinde gelişen teknolojik gelişimlere paralel olarak artık çok daha doğal çok daha fizyolojik ereksiyon elde edilmektedir. Dolayısı ile de hem ereksiyon sorunu yaşayan erkek hem de onun partneri için memnuniyet oranı çok daha yüksek seviyelere çıkmış durumdadır. Günümüzde peni& protez implantasyonu sonrasında karşılaşılabilecek komplikasyonlar oldukça minimalize olmuş durumdadır. Yine de bu ameliyatlar halen son derece titizlikle yapılması gereken önemli işlemlerdir. Bu konuda deneyim sahibi ürologlar tarafından yapılmasında büyük fayda vardır. 

Ams-700-Series-3-Pc-Inflatable-Implant.j

3 parçalı inflatable penil protez

Pen&l protezler konusunda tüm dünyada başlıca iki üç marka öne çıkmaktadır. Boston firmasının AMS markasıyla tanıttığı implantlar ile Coloplast firmasının Titan markasıyla öne çıkardığı implantlar dünyada en çok kabul gören ve kullanılan ürünlerdir. Her iki protez markasının da kalite ve hasta memnuniyeti açısından biri birine üstünlüğü yoktur. Şişirilebilen pen&l protezlerde hasta ve partner memnuniyeti hemen her çalışmada %90'ların üzerinde çıkmaktadır. Son yıllarda gelişen teknoloji ile hem protezlerin dayanıklılığı hem de pompa mekanizmasının hassaslaşması (MS veya touch özellikli)  ile kullanım kolaylığı epey artmış durumdadır. Antibiyotik kaplı veya antibiyotik emdirilmiş protezler sayesinde de en korkulan komplikasyon olan enfeksiyon gelişme olasılığı %1'in altına inmiştir. İlave olarak rezervuar yapılarının yassılaşması ile birlikte inguinal -kasık bölgede oluşabilecek yaralanma riskleri de oldukça minimalize edilmiş durumdadır. Tüm bunlara rağmen pen&l protez ameliyatları halen tecrübe gerektiren teknik ameliyatlardır.

Penil Protezler konusunda bilinmesi gerekenler:

 • Peni& protez ameliyatları birinci basamak (ilaçlar) ve ikinci basamak (enjeksiyonlar) tedaviler ile cinsel birleşmeye olanak tanıyacak yeterli ereksiyon kalitesi elde edilemiyor ise en son seçenek olarak hastalara önerilir.

 • Peni& protez ameliyatları evet en son seçenek tedavi şeklidir; ancak cinsel yaşamın devamını isteyen bazı hastalarımız için de en iyi ve en mantıklı tedavi yolu budur. 

 • Günümüzde çok daha doğal ve konforlu olması nedeniyle 3 parçalı şişirilebilir pompalı protezler çoğunlukla tercih edilmektedir. Pompa mekanizmasının butonu bir kaç kez sıkıldığı zaman saniyeler içinde sert ve kaliteli bir ereksiyon elde edilir. Yine tek bir butona basılı tutarak ve penis sıkılarak ereksiyon istenildiği zaman sonlandırılabilmektedir.

 • Ameliyatta çoğu kez penoskrotal dediğimiz penis alt kesiminden torbaya uzanan orta hata çizgisi üzerinden 5-6 cmlik tek bir kesi tercih edilir. Dolayısı ile ameliyat sonrası rahatsız edici bir iz genellikle kalmaz. 

 • Yaklaşık operasyon süresi 2 saat kadar olup hastanede kalış süresi anormal bir durum yoksa genellikle ve sadece 1 gündür.

 • Ameliyat sırasında penis içindeki kavernozal cisimler içindeki süngerimsi kan damar ağı bütünüyle ve geri dönüşsüz biçimde destrükte edilmektedir. 

 • Hastanın kontrolsüz giden bir diyabet hastalığı varsa haftalar öncesinden sıkı bir diyet tedavi programı ile şekeri mutlaka regüle edilmedir. Çünkü diyabet ve kan şekeri yüksekliği hem enfeksiyon riskini arttırmakta hem de yara iyileşme sürecini olumsuz etkileyebilmektedir.

 • Ameliyattan sonraki 6 haftalık sürede iç ve dış yaraların, dikişlerin tam olarak iyileşmesi beklenir. Dolayısı ile protez, ameliyattan en erken 6 hafta sonra kullanılmaya başlanabilir.

 • Şişirilebilir peni& protezler dışarıdan bakılarak varlığı anlaşılamaz. Kişiyi rahatsız etmez mayo ya da dar pantolon giyilmesine engel bir durum teşkil etmez. 

 • Şişirilebilir peni& protezler şişirildiği zaman dokunularak bile olsa partner tarafından varlığının (eğer bilmiyorsa ve söylenmediyse) anlaşılması son derece güçtür.

 • Protez kullanılmaya başladıktan sonra bir kaç aylık bir adaptasyon süresi olur. Sonuçta zaman geçtikçe kişinin bünyesi protezle tam olarak uyum sağlar. Ve kişi artık vücudundaki yabancı cismin varlığından rahatsız olmaz.

 • Kabaca 3 aylık süre sonunda hem hasta hem de onun partneri için son derece sağlıklı ve keyfili bir cinsel yaşam yeniden başlamış olur. Son derece kaliteli bir ereksiyon elde edildiği için iki tarafın da memnuniyet oranları üst düzeydedir.

 • Penil protez ile seks yapan erkek aynen doğalında olduğu gibi zevk alır, boşalabilir ve orgazma ulaşır. İsterse çocuk sahibi olabilmeye engel bir durum yoktur.

 • Penil protezin en büyük avantajı cinsel ilişki sırasında boşalma olsa dahi ereksiyon kaybı olmadığı için erkeğe istediği kadar kaliteli seks yapabilme imkanı tanımasıdır. Yani penil protezli erkek bitti demeden cinsel ilişki bitmez. Hem erkek hem partneri tam bir doyum sağladıktan sonra pompaya basılarak pen&s söndürülür ve ilişki ancak o zaman tamamlanmış olur.

 • Pen&l protez ameliyatları son derece deneyim gerektiren özellikli operasyonlardır ve ehil ellerde yapılmalıdır.

 • Pen&l protez ameliyatına karar vermeden önce tüm avantaj ve dezavantajları ve de olası riskleri konusunda hastayı bilgilenmek ve  aydınlatmak gerekir.

 • Pen&l protez ameliyatına eğer erkek evli ise mutlaka eşin de razı gelmesi ve bu operasyona onay vermesi etik ve hukuki açıdan bir gerekliliktir. Kadın tarafı da bu konuda mutlaka aydınlatılmalıdır.

 • Operasyon öncesi ve sonrası çiftlere cinsel danışmanlık verilmelidir. Ereksiyon sorunu ve protez seçeneği konularında çifte bilgilendirme yapılmalı ve bu durum olabildiğince normalize edilmelidir. Kadın tarafında istek uyarılma sorunları varsa bunların da tedavi edilmesi çiftin protezle barışık biçimde cinsel yaşam sürmesi açısından son derece önemlidir. Kadın tarafındaki olası sorunlara ya da direnç durumlarına empatik biçimde yaklaşılmalı ve de kadın tedavi sürecine mutlaka dahil edilmelidir.

10.1177_1557988315596566-fig3.jpg

3 parçalı şişirilebilir penis protezleri:

3 parçalı penil protezlerde;

1- Penisinin kavernozal cisimlerinin içine sağlı sollu yerleştirilen silindirik silikon parçalar. Bu parçalar isotonik ile dolduğu zaman penis büyür dikleşir ve ereksiyon sağlanmış olur.

2-İsotonik solüsyonun depolandığı kasık bölgesine yerleştirilen rezervuar parça

3-Rezervaturdaki solüsyonu penisteki silindirik parçalara aktarılmasını veya geri çekilmesini sağlayan ve skrotum içine yerleştirilen pompa mekanizması yer alır.

AMS 700 serisi ile Coloplast Titan serisi protezler 3 parçalı penil protezlerdir.

2 Parçalı Şişirilebilir Penil Protezler:

2 parçalı penil protezlerde;

 1- Penisinin kavernozal cisimlerinin içine sağlı sollu yerleştirilen silindirik silikon parçalar. Bu parçalar isotonik solüsyon ile dolduğu zaman penis büyür dikleşir ve ereksiyon sağlanmış olur.

2-Rezervuar ve pompa mekanizmasını bir arada barındıran tek bir skrotal parça söz konusudur

* Silindirik parça ile pompa arasında çok az miktarda sıvı gidiş gelişi olduğu için protez penis içinde yarı sönük (semi-rijid) biçimdedir. Bu sebeple daha az fizyolojik yani daha az doğal görünümde protezlerdir.

*Özellikle kasık taraflarından geçirilmiş cerrahilere bağlı yapışıklıklar varsa ve rezervuar zor yerleştirilecekse o zaman tercih edilir.

*Ereksiyonu ortadan kaldırmak için penisi sıkmak yeterli olmaktadır. 

*AMS Ambicor , Coloplast Excel  modelleri  2 parçalı penil protezleridir.

edsolutions_ams-ambicor_610x700-desktop_
images-40.jpg

Tek parçalı semi-rijid rod tip (malleable) penil protezler:

Semi-rijid eğilip bükülebilen malleable tipte tek parçalı penil protezlerin genel olarak klinikte kullanımı oldukça azalmış durumdadır. Ancak halen çok daha ucuz olması, kullanımı için fazla el becerisi gerektirmemesi nedeniyle seyrekte olsa bazen ileri yaşlı ED'li hastalara uygulanabilmektedir. Bunun dışında kurtarma prosedürlerinde korporal fibrozis gelişimini önlemek için geçici olarak da malleable tipte protezlere ihtiyaç duyulabilmektedir.

EN YAYGIN KULLANILAN PENİL PROTEZ MARKALARI

AMS penil protezler;  

AMS 700 LGX  (enine ve boyuna genişleme özelliğine sahip model)

AMS 700 CX MS IZ (kontrollü şişme mekanizmalı, MS pompa ve antibiyotik emdirilmiş klasik model)

AMS 700 CXR (fibrotik korporalar peyronie için tasarlanmış model)

AMS Ambicor (2 parçalı penil protez)

AMS Spectra (tek parçalı bükülebilir malleable model)

Rigicon penil protezler:

Rigicon Infla 10 (enine genişleyen klasik 3 parçalı model)

Rigicon Infla 10 AX (enine boyuna büyüyen model)

Rigicon Infla NarrowBody (fibrotik korporalar peyronie için tasarlanmış model)

Rigicon Rigi 10 (tek parçalı bükülebilir malleable model)

Coloplast penil protezler:

Coloplast Titan (bioflex malzemeden üretilen ve enine genişleyen klasik 3 parçalı model)

Coloplast Titan Touch (one touch release) tek dokuşla ereksiyon sağlayan üst model)

Coloplast Excel 2 (2 parçalı penil protez)

Coloplast Genesis (tek parçalı bükülebilir malleable model)

Penil Protez Ameliyatlarının Olası Riskleri

Penil protez uygulamalarının iki temel komplikasyonu söz konusu olmaktadır. Birincisi protez parçalarının mekanik arızası ikincisi ise enfeksiyonlardır. Son yıllardaki geliştirilmiş versiyonlarda pompa sisteminin bozulması, rezervuarın veya silindirlerin yırtılması ile olan sıvı kaçağı, kendiliğinden şişme gibi arızaları artık çok daha seyrek görmekteyiz. Yine de 5 yıllık süreçte risk %10 altında da olsa penil protezlerde arıza olabileceği ve arızalı parçaların değişmesi gerekebileceği her zaman akılda tutulmalıdır. Enfeksiyonlar ise çok daha ciddi komplikasyonlardır ve bazen protezin çıkarılmasını dahi gerektirebilmektedir. Elbette protezler vücut için yabancı cisim demektir ve doğal olarak mikroorganizmaların yerleşimi için de kolay bir zemin oluştururlar. Protez takıldıktan sonraki süreçte peniste ağrı, kızarıklık, ödem, akıntı, yara açılması ve ateş gibi şikayetler enfeksiyon geliştiği anlamına gelir. En önemli ve en çok yaradan izole edilen etken stafilokokkus epidermitis adlı bakteridir. Son yıllarda antibiyotik emdirilmiş protezler sayesinde (Inhibizone ve Titan özellikli) klinik enfeksiyon oranları %1'lere kadar belirgin biçimde aşağıya çekilmiş durumdadır. Bunlar dışında protez parçalarının yanlış bölgeye yerleştirilmesi sonucunda yer değiştirmesi, yukarı içe kaçması  ya da silindirik parçaların gereğinden büyük yerleştirilmesi sonucunda da vücut dışından dışarı çıkması gibi şansız durumlarla da karşılaşılabilmektedir. Elbette her operasyonda olduğu bu operasyonun da anestezi, kalp damar ve akciğer sistemi açısından bazı genel ameliyat riskleri söz konusudur. Bu riskler hastanın mevcut kronik hastalıklarının şiddeti ve yaş artıkça daha da yüksek seviyelere çıkabilmektedir. Tüm bu riskler hastalarla önceden konuşulmalı ve birlikte 

Enfeksiyon Riskini Azaltmanın Yolları:

 • Başta idrar yolu enfeksiyonu olmak üzere vücudun diğer bölgelerinde varsa enfeksiyonlar (diş abseleri gibi) bunların da mutlak tedavi edilmiş olması gerekir. 

 • Diyabetik olgularda kan şekeri regüle gitmiyor ise mutlaka operasyon öncesinde önlem alınmalıdır. 

 • Operasyondan 2 saat kadar önce profilaktik antibiyotik kullanımına başlanmalıdır. 

 • Genital bölge operasyonun başında ameliyathanede tıraş edilmelidir.

 • Cerrahi saha antiseptik solüsyonlar ile bolca yıkanmalıdır. ve tüm saha sıkı sıkıya tek kullanımlık steril örtülerle kapatılmalıdır.

 • Ameliyathane salonuna gereksiz giriş çıkışlar kısıtlanmalıdır.

 • Ortam ve aletlerin cerrahi sterilizasyon kurallarına sıkı sıkıya uyulmalıdır.

 • Cerrahi sırasında açılan dokulara ve bölgenin kan dolaşımına titizlikle yaklaşılmalı, gereksiz manipülasyonlardan ve de travmalardan kaçınılmalıdır.

 • Cerrahi yara dikişlerle yeteri düzeyde kapatılmalıdır.

 • Operasyon mümkün olan en kısa sürede tamamlanmalıdır.

 • Özel gelişen bir durum yoksa ameliyattan sonra 24 saatten daha fazla süre ile hastanede kalmamak gerekir. 

 • Ameliyattan sonra gereksiz yere güçlü antibiyotik tedavisi verilmemeli; oral verilen antibiyotikler de 3 gün sonra kesilmelidir.

Penil protez, penis protezi, penil implant, penil protezler, penil protez implantasyonu, Antalya, Üroloji Uzmanı, Mutluluk Çubuğu, Mutluluk çubuğu ameliyatı, Penis protezi ameliyatı Antalya, penile prothesis surgery Turkey, 

Kaynak:

Penil protez cerrahisindeki yenilikler 2016 güncelleme

Androloji Bülteni 2016 18(67) 212-216

bottom of page