top of page

KEGEL EGZERSİZLERİ VE KADIN SAĞLIĞI

   Kegel egzersizlerinin kadın sağlığı açısından faydaları saymakla bitmez. Günümüzün hareketsiz kent yaşamında bir de hiç spor yapmayan-yapmamış kadınlarda maalesef ki pelvik (karın dip bölge) kasları yeterince çalıştırılmadığı için zamanla zayıflamaktadır. Üzerine bir de doğumlar ve fazla kilolar eklenince bu kas grupları daha da bir gevşemektedir. Sonuçta birçok kadın için stres tipi adını verdiğimiz öksürme-hapşırma ile olan idrar kaçırma rahatsız edici boyutlara ulaşabilmektedir. Bunun dışında belki daha da önemlisi pelvik kasların zayıf ya da gevşek olması kadın cinsel yaşamını da olumsuz etkilemektedir. Peki; pelvik kaslar egzersizle tekrar güçlendirilebilir mi? Bizce 6 aylık düzenli Kegel egzersizleri ile pelvik kaslar rehabilite edilebilmektedir. Günde 50-100 kere 3’er saniye süreyle yapacağınız bu basit egzersiz kadın cinsel ve ürolojik sağlığında mucizevi bir rahatlama sağlayabilmektedir.

Kegel ve kadın sağlığı

    Kegel Egzersizlerinin özetleyebildiğim faydaları şunlardır:

1- Öksürmeyle hapşırmayla olan stres tipi idrar kaçırmalarını önler, hiç olmadı oluşmasını geciktirir veya şiddetini azaltır.

2-Pelvik kasların kuvvetlenmesi bu kaslar üzerindeki otokontrol elde edilmesini sağlar. Bu durumda kadın kendi cinsel yaşamında çok daha rahat ve kaliteli bir orgazma erişebilir.

3-Pelvik kasların kuvvetlenmesi vajina içindeki penisin de daha çok hissetmesini sağlar. Erkek bu durumdan daha çok haz alır, nedensiz vajina içi ereksiyon kayıpları yaşanmayabilir. Bu durum erkek cinsel sağlığını da pozitif etkiler. 

4- Erkeklerin büyük çoğunluğu için, tatmin olmaktan çok partnerini tatmin etmek daha büyük bir hazdır. Yine erkekler iç güdüsel olarak kadının tatminini kendi başarısı, tersini ise kendi başarısızlığı olarak görürler. Bu durumda rahatça orgazma ulaşan bir kadının eşi bu başarıda kendine pay çıkarır ve psikolojik olarak büyük bir tatmin yaşar. Başarı ve takdir görmek bir erkeğin can suyudur. Böylelikle evlilik içi tüm ilişkiler de düzelme yoluna girer. 

    Kegel egzersizi en basit haliyle anlatacak olursak; aniden büyük ve küçük tuvaletimizin geldiğini bir düşünün ve tutmak için popo kaslarınızı 3 saniye süre ile bir sıkıştırın bakalım. Sonra nefes vererek gevşetin. İşte bu kadar basittir. Oturduğunuz yerden, ofiste çalışırken ya da kitap okurken bile defalarca yapabilirsiniz ve kimse sizi fark etmez bile. Bu konuyla ilgili olarak youtube’ta da bir çok video mevcut, onları da izleyebilirsiniz.

   Ne kadar süre ile yapalım sorusuna gelince. Net bir sayı sınır yok bu konuda. Ben ilk 3 ay  10x10 kez yani on kez arka arkaya 1 seans kabul ederek gün içinde 10 seans şeklinde yapılmasını tavsiye ediyorum. Sonra ki 3 ayda ise günde 5 seans olarak devam edilmesini uygun buluyorum. Eğer eğer Kegel egzersizleri tedavi amaçlı olarak kullanılacaksa vajina içinde bu konu için özel yapılmış cihazlarla birlikte yapılması kuşkusuz daha iyi sonuç verecektir. Konu ile ilgili olarak aşağıda iki adet video göreceksiniz. Sağlıcakla kalın…                               

Özel Uz Clinic Antalya Üroloji Uzmanı Op.Dr. Niyazi Umut Özdemir

Sertleşme sorunları, cinsel isteksizlik, vajinismus tedavileri

Op.Dr.Niyazi Umut Özdemir -Aralık 2017- Antalya

bottom of page