[chatbot]
top of page

Cinsel Sorunlara 4 Boyutlu Yaklaşım

  Günümüz koşullarında seks yapabilmenin her geçen gün zorlaştığı yadsınamaz bir gerçek. 75-80 yaşında hala seks yapabilen yaşlı prostat hastalarımı gördükçe öykünmemek de elde değil doğrusu. Seks yapmak özünde cidden zor bir iştir. Belli koşullar ister; doğallık ister. Öncelikle ruhsal dinginlik ve fiziksel yeterlilik gerektirir. Kent yaşamının getirdiği koşuşturmaca, stres, sağlıksız beslenme, sigara kullanımı, hareketsiz yaşam, ekonomik kaygılar, sosyal medyada sanki herkesin hayatının güllük gülistanlıkmış gibi sunulması, kullan tüket at mantığının hayatın her alanında olduğu gibi ilişkilere de sirayet etmesi, hayatta sadece başarının kutsanması başarısızların da bir o kadar alaşağı edilmesi, pornografik yayınların telefonların WhatsApp mesajlarına kadar girmesi, cinsel kimliklerimizin ve cinsel  görev dağılımlarımızın her geçen gün daha karmaşık hale gelmesi, ailesel krizler, performans artırıcı ilaçlara kolayca erişim gibi gibi pek çok şey bizim cinsel performansımızı olumsuz etkilemektedir. Farkındaysanız bunların neredeyse tamamı 40 yıl önce insanlığın gündeminde olmayan kavramlardır. Şimdi ise tüm bunlarla ayrı ayrı mücadele etmek gerekiyor ki sağlıklı bir cinsel yaşamınız olabilsin. Seks yapabilen çiftleri öncelikle bu başarılarından dolayı özellikle kutluyorum. Sorunu olan çiftleri ise makalenin tümünü okumaya ve üzerinde düşünmeye davet ediyorum. Şu da önemli elbette. Toplumumuzun bir kısmı aşırı muhafazakarlığın getirdiği cinsel sorunlarla boğuşurken, bir kısmı da aşırı serbestliğin ya da mahremiyet kaybının getirdiği risklerle karşı karşıyadır. Büyük bir gerçeklik de şu; toplumun her katmanında, her yaşta, her cinsiyette sorunlar çığ gibi artıyor. Ha bir de doyum sağlamayan salt performans ve organ odaklı kalitesiz cinsel eylemler olarak nitelenebilecek paralı seks durumları da söz konusu ki o da ayrı bir tartışma konusu tabi.

   Bizler UZ Clinic olarak resmi geniş açıdan görmeye çalışıyoruz. Çünkü cinsellik gerçekten çok karmaşık bir konudur. Sadece penisin vajina içine girip çıkmasından ibaret hiç değildir. Olaya tek bir açıdan bakmak çoğu kez hem sizi hem de doktoru yanıltır ve de çözümün önüne büyük bir engel oluşturur. Her çiftin kendine özgü çok farklı dinamikleri söz konusudur. Hani tıpta denir ya “hastalık yoktur hasta vardır diye” Burada tam da öyle. Örnek verecek olursak; bizim için “Ahmet beyin sertleşme sorunu” ya da “Fatma hanımın orgazm sorunu” diye bir şey söz konusu olamaz. Olayı biz bu şekilde adlandırmayız. “Ahmet Bey ile Fatma hanımın ortak deneyimledikleri bir cinsel uyum sorunları” vardır. Bu çok daha kapsayıcı bir adlandırmadır ve alt metinlerde sayısız olumlu güzel mesaj içerir.

 

 1. Sorun çiftin ortak sorunu olduğuna göre beraberce çözmeleri gerekir. Mantıklı olan sağlıklı olan budur. Herkes üzerine düşeni yapmalıdır. Ortak sorun ortak sorumluluk bilinci ve çiftin birlikte irade göstermesi çözüm için müthiş bir fırsat yaratır.

 2. Doktor ya da terapist olarak da sorunun o çifte özgü özel bir sorun olduğunu bilmeniz, yine o çifte özel çözüm yolları bulmanızı gerektirir.

 3. Doktor veya terapist olarak hastalığa tek bir tanı koymaktan çok, genel cinsel sorunlar özelinde çiftin tüm sistemi düzeltici modeller sunmalısınız. Tanılar kişileri tedavi etmez, soruna bakış açınızı daraltır ve sizi kısıtlar. Dolayısı ile çözüm getirme noktasına başarınızı olumsuz etkiler. Örneğin bir kadına vajinismus tanısı koymanızın hastaya(?) veya o çifte hiçbir faydası dokunmaz. Vajinismusu sadece vajina hastalığı gibi düşünmenize sebep olur çözümü de sürekli vajina da arar durursunuz. Ama olaya o çiftin cinsel uyum sorunu olarak bakar ve o şekilde tedavi sürecini yapılandırırsanız çözüm de çoğu kez kendiliğinden beliriverir.

 

   Cinsel sorunlara bakış açımızı ortaya koyduk. Hem kendi hem de kadın ve erkeğin bakış açılarını da o yönde değiştirdik. Bu ilk ve en önemli aşama idi. Sonrasında ise birazdan bahsedeceğim 4 boyutta sorunları ele alıyoruz ve birbirini besledikleri alanları da gözden geçiriyoruz. Önce bu dört boyuttan hangisinin ana çekirdek sorun olduğunu açığa çıkarmamız gerekiyor. Ancak geri kalan 3 boyutun da çekirdek sorunu beslediğini bilmemiz lazım. Hatta zaman içerisinde yan boyutların büyüyerek çekirdek sorunla yer değiştirebileceği de asla unutulmamalıdır. Bu sebeple aynı anda 4 eksende birden çalışma yürütmek her zaman en doğru yaklaşım olacaktır. Burada sadece danışanlarımızın salt cinsel sağlığını değil, evliliklerini hatta tümden hayatlarını güzelleştirmek adına da bir şeyler yapmaya çalıştığımıza dikkatlerinizi çekerim.

   Konunun iyi anlaşılması için danışanlarıma örnekler verirken “otomobil metaforu”nu sıklıkla kullanıyorum ki gerçekten çok yardımcı oluyor. Şöyle aktarırsam. Sizin otomobilinizle şehir içinde bir noktadan başka bir noktaya gidebilmeniz için belli şartlar gerekiyor değil mi? Nedir bunlar birlikte bakalım.

 1. Otomobiliniz çalışır ve yürür vaziyette olmalı. Yani lastiklerinin havası (damarsal) yeterli düzeyde, motoru (sinirsel) çalışır vaziyette ve deposunda yeteri kadar da yakıtın (hormonlar) olması gerekiyor. Başka türlü bu aracı kullanamazsınız. İşte biz aracın fiziksel yeterliliğine “organik boyut” adını veriyoruz.

 2. Elbette sizin otomobil kullanmayı biliyor olmanız gerekiyor. Bu konuda kendinizi geliştirmiş olmanız güvenli sürüş açısından çok önemlidir. Yine araç kullanırken bir kaza yapacağınıza dair aşırı bir korku hali yaşamamalısınız. Değilse panikleyip fren yerine gaza basabilirsiniz ve de kaza yaşamanız kaçınılmaz olabilir. Otomobil kullanmak belli bir dikkat kadar, rahatlık ve doğallık da gerektirir. Aşırı korkular sizin otomobil kullanmanıza engel olabilir, kullansanız da sık sık kaza riski taşırsınız. Yaşadığınız her kaza da korkularınızı daha da büyütecektir. İşte biz bu araç kullanırken ki ruh halinize “duygusal boyut” adını veriyoruz.

 3. Sizin aracınızın iyi olması ve araç kullanmayı çok iyi biliyor olmanız, güvenli sürüş için yeterli değildir. Trafik kurallarına uymanız aynı şekilde karşıdan gelenin de trafik kurallarına uyması çok önemlidir. Değilse yine kaza riskiniz çok artar ve istediğiniz noktaya ulaşamayabilirsiniz. İşte biz bu trafik kurallarının bilinmesi ve çiftler tarafından dikkatlice uyulması olayına “ilişkisel boyut” adını veriyoruz.

 4. Bir de sizin dışınızdaki bir yol durumu vardır. Yolunuz karlı buzlu mıcırlı bozuk olabilir ya da hava şartları çok kötü olabilir. Bunlar da sizin güvenli sürüşünüzü olumsuz etkileyebilir. Bu koşulları her zaman önceden tahmin etmek mümkün olamayabilir. Dikkatli olmaktan öte bir şey yapamayabilirsiniz. Bazen ne yapsanız yapın bazı koşullar altında kaza sizin için kaçınılmaz olabilir. İşte bu duruma da “çevresel boyut” adını vermekteyiz.

 

      Aslında görüldüğü gibi otomobil kullanmak ve kendinizi bir noktaya sağ salim ulaştırmak hiç de kolay bir şey değildir. Yine de gündelik hayatımızı ve işlerimizi yürütebilmek için otomobilleri kullanıyoruz. Bunun için ehliyet alıyoruz, araç kullanmayı öğreniyoruz aracın bakımlarını yaptırıyoruz ve kaza yapmamak için trafik kurallarına dikkatlice uyuyoruz. Seksi de aynen böyle bir duruma benzetebiliriz. Ve en azından aracımıza gösterdiğiniz özeni kendi bedeninize göstererek de işe başlayabilirsiniz. Şimdi konumuzu birlikte detaylandıralım.

1-ORGANİK BOYUT: Organik boyut demek bedensel sağlık ve yeterlilik demektir. Öncelikle şu önemli. Seks, içinde agresif davranışlar barındıran fiziksel bir eylemdir. Dolayısı ile iyi bir fiziksel kondisyon gerektirir. Yani beden yapınızın ve kalp solunum sisteminizin sağlıklı olması ön şarttır. Kabaca 2 kat merdiven çıkamayacak kadar sağlık durumunuz kötü ise seks yapamamanız da doğal olarak çok normaldir. Öncelikle mevcut sağlık sorunlarınızın iyileşmesi yönünde gayret göstermeniz gerekmektedir. İkincil olarak cinsel organlarınızın sağlığı da elbette çok önemlidir. Örneğin erkek iseniz; penisinize giden ve dönen damarların açık, sinirlerin iletken olası ve testislerinizin yeterince testosteron hormonu üretmesi lazımdır. Buralarda sorun varsa organik temelde bir ereksiyon sorunu yaşama ihtimaliniz yüksek demektir. Ereksiyonun kalitesi aynı zamanda kalp sağlığının da bir barometresidir. Bilimsel çalışmalar göstermektedir ki ereksiyon sorunu yaşayan erkeklerin 2 yıl içinde kalp damar sorunları yaşama ihtimali belirgin biçimde ortaya çıkmaktadır. O yüzden biz insanların cinsel sorunlarını çözerken, yapacağımız hayat tarzı değişiklikleri ile genel beden sağlıklarına da olumlu katkılarda bulunuyor ve muhtemelen ömürlerini de uzatmalarına da vesile oluyoruz.

   Organik boyutu değerlendirirken bir takım kan analizleri, seksüel fonksiyon skorlama anketleri ve radyolojik bazı incelemeler yapmaktayız. Nerede aksama veya sorun olduğunu anlamaya çalışırız. Bu konu konvansiyel tıbbın ilgi alanıdır. Sorunun kaynağına göre hedef organdaki hasarlanmayı azaltmak için bir tedavi stratejisi çizilir. İlaç tedavileri, hormonal tedaviler, penis içi enjeksiyonlar, şok dalga terapisi gibi pek çok tedavi yöntemden biri ve birkaçı ile aşamalı olarak sorunun ciddiyetine göre bir tedavi takvimi ile belirlenir. Ancak bundan da daha önemlisi kişinin kendi hayat tarzında yapacağı değişiklikler olmaktadır. Bu konuda danışanlarımızı motive ediyor ve ihtiyaç duyulması halinde profesyonel destekler alınmasına da yardımcı oluyoruz. Peki kabaca kişisel olarak neler yapılabilir?

 

 

 1. Kilo kontrolü çok önemlidir. Göbek çevrenizin erkek iseniz 102 cm’i geçmemesi gerekir. Düzenli beslenmeniz düzenli spor yapmanız alkolü azaltmanız bu açıdan çok önemlidir. Kadın da olsanız erkek de olsanız fazla kilo sorunları hem fiziksel açıdan hem de hormonal dengenizin bozulması açısından önemli bir handikaptır. Obez kişilerde istek uyarılma aşamaları zorlaşır. Üstelik fiziksel kısıtlıklarda üzerine eklendiğinde yapılacak seksin kalitesi oldukça düşmektedir.

 2. Fizik kondisyonunuz çok önemlidir. Seks aynı zamanda zorlu bir spordur. Hem genel kas kitlenizin hem de pelvik aşk kaslarınızın güçlü olması gerekir. O yüzden düzenli spor yapmanız cinsel sağlığınıza kuşkusuz çok iyi gelecektir. Özellikle günümüz koşullarında pelvik kas gruplarımız en az kullandığımız kas yapıları haline geldi. Bu sebeple PC (aşk) kasları adını verdiğimiz bu kaslar, çoğu kadın ve erkekte oldukça gevşemiş durumdadır. Özellikle bu kasları en azından evde Kegel eksersizleri ile çalıştırmanız ve güçlendirmeniz oldukça önemlidir. Güçlü kaslar hem kadın ve hem erkekte boşalma orgazm kalitesine çok önemli katkılar sunar. Penis vajinayı, vajina da penisi çok daha sıkı algılar. Çiftler birbirine de çok daha fazla zevk verir hale gelirler. Bu açıdan yoga plates gibi sporları cinsel sağlık açısından özellikle kadınlara şiddetle tavsiye ediyorum. Hem zihinsel odaklanma hem de PC kaslarının gelişimi üzerine inanılmaz faydaları olduğu bilimsel çalışmalarla da kanıtlanmış durumdadır. Yaşlandıkça ortaya çıkan idrar tutma kontrolü konusundaki faydaları da cabası tabi.

 3. Kötü alışkanlıklarınızdan kurtulmanız gerekmektedir. Sigara, aşırı alkol kullanımı, uyuşturucu, gece hayatı, sağlıksız kötü beslenme kuşkusuz cinsel sağlığınızı çok olumsuz etkiler. Damarsal yapılarınız bozulur erkek iseniz Ereksiyon, kadın iseniz kuruluk sorunları yaşamaya başlarsınız.  Kötü alışkanlıklarınızı terk etmeniz genel sağlığınızı düzeltecektir.

 4. Kronik hastalıklarla sıkı sıkıya mücadele edilmelidir. Diyabet tansiyon ve diğer metabolik hastalıklarla bütüncül bir bakış açısı ile tedavi sürecine yaklaşmak ve en uygun tedavileri almak son derece önemlidir. Örneğinin şeker hastalığınız varsa, siz umursamıyor ve üzerinize düşen görevleri yapmıyor iseniz; bizim size kalıcı faydamızın olmasını da doğal olarak pek beklemeyiniz. Bu konuda bize düşen sizi konusunda uzman kişilerle buluşturmak ve gereken konsültasyonların yapılmasını sağlamak olacaktır.

2-DUYGUSAL BOYUT: Duygusal boyut demek sizin kendinizce yaşadığınız ya da kendi kendinize yaşattığınız sorunların bütünü demektir. Özetle sekse dair kafanızda oluşturduğunuz korkular, iç dünyanızdaki çatışmalar ve en önemlisi cinsel özgüveniniz demektir. Siz başka konularda özgüveni çok yüksek, işinde son derece başarılı ve psikolojik açıdan çok sağlıklı olabilirsiniz. Ama dediğimiz gibi seks çok karmaşıktır. Sizin cinsel anlamda özgüveniniz bir şekilde zedelenmiş olabilir. Kadın iseniz kadınlığınıza bedeninize olan olumsuz bir bakış açınız olabilir ya da erkek iseniz kendi eril gücünüze erkekliğinize olan inancınız bir şekilde zayıflamış ya da zayıflatılmış olabilir. Bunlar sizi psikolojik hasta yapmaz. O yüzden bu tip konuları psikolojik demek de bence doğru değildir. Bu tip tanımlamalar hem konunun anlaşılmamasına hem de küçümsenmesine neden olabilmektedir. Ama asıl olan şu ki; sorun yaşayan bir kişinin cinsel özgüveninin desteklenmesi gerekmektedir. Bunu da en kolay eşi sağlayabilir.

    Kimse doğuştan beceriksiz değildir. Seks de zamanla öğrenilen, pratik yaptıkça da geliştirebilen bir yetenektir. Yine metaforumuza dönecek olursak aynen otomobil kullanmak gibidir. Birkaç ayda kolayca araç kullanmayı öğrenebilirsiniz hatta trafiğe çıkabilirsiniz. Ama usta bir şoföre dönüşmeniz için en az 1 yıla ihtiyaç olduğunu da unutmayın. Sürekli “başaramayacağım” ya da “ben beceriksizim” telkini kişinin kendi kendine yaptığı en büyük kötülüktür. Kişide hipnoz etkisi yaratır ve o kişi sürekli acemilik yapar durur. Öncelikle bu mantığın kırılması tedavi süreci için çok önemlidir. Kimse beceriksiz değildir siz de değilsiniz! Sabredin, çalışın; otomobil kullanabildiğiniz ya da yemek yapabildiğiniz gibi zamanla siz de kaliteli seks yapabileceksiniz.

    Korku seksin en büyük düşmanıdır. Korku ile seks yapabilmek pek mümkün değildir. Sekse dair çeşit çeşit korkular geliştirmiş olabilirsiniz. Sertleşemeyeceğim korkusu, içerideyken sönecek korkusu, erken boşalacağım korkusu, çok canım acıyacak korkusu, çok kanayacak korkusu, orgazm olamayacağım korkusu… vs vs Sekse dair kendi kendinize büyüttüğünüz korkular sizin beyninizi sürekli meşgul ederse elbette olaya konsantre olamazsınız. Ve kaçınılmaz olarak da her seferinde korktuğunuz şey başınıza gelir. Bu da evrensel bir yasadır. Başka bir metaforla anlatacak olursam. Beyniniz bir bilgisayar ise ve arka planda pek çok program açıksa, oyun oynamanız da doğal olarak güçleşir. Hele virüslü yazılımlarınız da varsa tam oyun sırasında ekranınız bir anda kitlenip kalabilir. Seks sırasında olup biten de aşağı yukarı böyledir. Peki ne yapmak gerekir?  Geri planda sistemi meşgul eden hatalı yazılımları silmek hatta bilgisayarı tümden resetlemek çözümdür diyebiliriz. İşte biz buna tıpta “Cinsel Terapi” teknikleri adını vermekteyiz. Bunun da ilk kuralı da cinsel aktivitelere bir yasak getirmektir. Her seferinde panikleyip kaza yapmaktansa bir süreliğine ara vermek, küçük küçük alıştırmalarla yola devam etmek kuşkusuz en güvenlisidir. Süreç içinde aşama aşama ilerleyerek ihtiyaç duyduğunuz programlar tek tek bilgisayarınıza yüklenecek ve sistem yeniden başlatılacak. Cinsel terapinin mantığı kabaca böyledir. Eğer duygusal boyutta bir cinsel sorun yaşıyorsanız en doğru çözümü kuşkusuz eşli cinsel terapidir. Eşin burada tedavinin bir parçası haline gelmesi süreci çok kısaltan ve başarıya götüren ana unsurdur. Daha önce belirtiğimiz gibi cinsel sorunlar çiftin sorunu olduğuna göre birlikte çözmeleri de en doğrusudur.

3-İLİŞKİSEL BOYUT: İlişkisel boyut, kadın erkek arasındaki her türlü iletişimin açık ve sağlıklı olması anlamına gelir. Tatminkar bir cinsel yaşam için eşler arasında hem cinsel iletişim kanalları açık olmalı hem de cinsiyet rollerinin gereği olan karşılıklı bir etkileşim de söz konusu olmalıdır. Bu boyut özellikle evli ve evliliği biraz yaş almış çiftler için son derece önemlidir. Çünkü flört aşamasında bu kriterler bir şekilde iç güdüsel olarak zaten karşılanmaktadır. Yani trafik kuralarına herkes uyar ve herkes birbirine oldukça saygılıdır. Bu nedenle trafik akıcı ve bir o kadar da güvenlidir. Flört döneminde çoğunlukla erkek avcı pozisyonda olmaktan, kadın ise kovalanmaktan keyif alır. Herkes rolünün gereğini fazlasıyla yapar. Dolayısı ile cinsel çekim de güçlüdür. Sonra işin içine resmiyet girince bir şeyler ufaktan eksilmeye başlar. Evliliklerde şehveti korumak başlı başına üzerinde çalışılması gereken bir konudur.  “Seks için çiftler enerji biriktirmeli” derim ben hep. Bunu da şöyle aktarırım danışanlarıma. Bir cep telefonu düşünün; şarjı %1’e 2’ye düşmüş olsun. Ne zaman ki telefonda oyun oynamak istiyorsunuz ama şarjınız yetmiyor ve oyun her seferinde yarım kalıyor. Bu durumda cep telefonunuzda kusur aramazsınız değil mi? Onu tamir için bir servise de götürmezsiniz. Bilirsiniz ki sadece şarjı yok; yapılması gereken telefonu bir enerji kaynağına bağlamaktır. İlişkilerde de böyledir. Belki de sadece cinsel libidinal enerjiniz zayıflamıştır ve seks oyunu için yeterli olmamaktadır. İşte bu durumda kusuru cinsel organlarda ve özellikle de peniste aramak büyük hatadır. Bunu çoğu kez iki taraf da yapar. Şarjı biten telefonu servise götürmek gibi penisinizi üroloji uzmanına götürmenizin de bir anlamı yoktur. Oysa kadın erkeğin, erkek de kadının libinal enerjisine yatırım yaparak karşılıklı enerji üretmesi gerekir. Gün boyu, hafta boyu enerji üretirseniz ve bu enerji belli bir seviyeye ulaşır. Gelir bunu yatakta rahat rahat kullanırsınız ve oyununuz da hiçbir zaman yarım kalmaz. Olay bundan ibarettir. Eğer cinsel sorununuz ilişkisel boyuttan köken alıyorsa bunun en doğru çözüm yolu profesyonel bir danışmanlık hizmeti almaktır. Cinsel terapi teknikleri ile bütünleştirilmiş evlilik terapisi seansları zamanın yıprattığı evliliklere yeniden canlanma fırsatı sağlar. Şu da akıldan çıkarılmamalıdır. İlişkisel boyut cinsel sorunların ana kaynağı olabildiği gibi, cinsel sorunların kendisi de ilişkisel sorunların ana sebeplerinden birisi olabilir. Evlilik çatışmaları devam ederken, cinsel sorunlar sonuç mudur yoksa sebep midir? Sorunlar çoğu kez iç içe geçer ve deneyimli bir terapist için bile sebep sonuç ilişkisini bir çırpıda ortaya koymak oldukça zor olabilir. Özetle hiçbirimiz robot değiliz. İlişkilerimizde karşıdan aldığımız elektrik bizi o kişiye karşı daha fazla erkek ya da kadınsı hissetmemenize neden olur. Seks kadın erkek iki kişi yapıldığına göre karşı cinsi ve onunla olan ilişkisel ağı görmezden gelmek doğru olmaz. Suçu organlarda aramak yerine ilişkilerimize yatırım yapmak çok daha akıllıca bir hareket olur.

4-ÇEVRESEL BOYUT: Elimizde olan veya olmayan sebeplerle karşımıza çıkan dış etmenlerin cinsel yaşamamıza olan etkileri anlamına gelmektedir. Bu etmenler günü birlik ya da anlık olabileceği gibi bazıları uzun yıllar devam ederek sorunun kökleşmesine de neden olabilen boyutlarda olabilir. Örneğin o gün iş yerinde yaşadığımız küçük bir tatsızlık belki o gecelik ilişkinizi çok olumsuz etkileyebilir. Ancak işten ayrılmamıza veya işsiz kalmamıza neden olmuşsa, etkileri çok daha uzun süreli de olabilir. Çevresel boyutu ev içi ve ev dışı etmenler ya da kısa vadeli ve uzun vadeli etmenler olarak sınıflayabiliriz. Bazılarının oluşumuna hiçbir etkimiz ya da katkımız olmaz ve tamamen bizim dışımızda gelişmiş olaylardır. Örneğin sosyal ve ekonomik ülke koşullarının elbette bizim cinsel yaşamımıza olumlu veya olumsuz etkileri vardır. Aynen trafikte yol koşullarını her zaman önceden ön göremediğimiz gibi bazı durumları önceden fark etmemiz ve tedbir da almamız mümkün olamayabilir. Ancak bazı durumlarda daha dikkatli olarak şartları iyileştirmek olasıdır. Örneğin ev içinde bizi huzursuz eden durumlar varsa bunlara müdahale etmek pekala mümkün olabilir. Örneğin;

 1. Yatak odasının ses izolasyonu zayıfsa; kapı ve duvarlar için fiziksel önlemler alınabilir.

 2. Çocukların yatak odasına giriş çıkışlarına bir düzen ya da yasak getirmek getirilebilir.

 3. Yatak odası seks için daha cazip bir ambiyansa sokulabilir. 

    Alacağınız bu gibi basit önlemler iş ve sosyal hayatınızda olumsuzluklar yaşasanız bile yatak odasına geçip kapıyı kapattığınızda başka bir zaman boyutuna geçmek gibi sizi gündelik sorunlarınızdan izole edecektir. Dolayısı bu önlemler çevresel boyutların etkisini çok daha az hissetmemize yardımcı olabilir. Seks yaptığınız sürece ruhsal açıdan çok daha dingin olursunuz bu da sizin sosyal veya iş hayatınızdaki sorunlarınızı daha hızlı atlatmanıza da katkıda bulunacaktır.

 

 

  İşte cinsel performansınız tamamen bu 4 boyut üzerinden şekillenir ve her birisi diğerini olumlu ya da olumsuz etkiler. Tüm resmi anlamak için biraz geriden bakmak gerekir. Aslında her şey hikayeyi keşfetmek isteyenler için ayrıntılarda gizlidir. Farkında olduğunuz zaman artık çözüm için de hazırsınız demektir. Unutmayın hayatta insanın kendine inşa ettiği duvarlardan daha sağlamı ve daha yükseği yoktur. Farkındalık duvarlarınızı yıkar ve sizi özgürleştirir.

Op. Dr. Niyazi Umut Özdemir

1 Temmuz 2018

Antalya

bottom of page